4.8 C
Warszawa
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAChiński O-Tower z polskim akcentem

Chiński O-Tower z polskim akcentem

O-Tower to wyjątkowy projekt autorstwa duńskiego studia BIG. Powstanie w Hangzhou w Chinach jako budynek badawczo-rozwojowy dla producenta smartfonów.

O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo
O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo, fot. materiały prasowe

Pracownia BIG opisuje go jako symbol nieskończoności. Architekci zaprojektowali drapach chmur w celu „połączenia ziemi z niebem w nieskończonej pętli współpracy”. Według pracowni forma budynku wpisuje się w założenia projektowe OPPO, największego chińskiego producenta smartfonów. W Shenzhen trwa obecnie budowa nowej siedziby Oppo, składającej się z 4 wież, z których najwyższa będzie miała 42 piętra. Nowy kampus siedziby Oppo zaprojektowała Zaha Hadid, a inwestor planuje go ukończyć w 2025 roku.

O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo
O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo, fot. materiały prasowe

Ucieleśnienie marki OPPO

„Technologia w najlepszym wydaniu powinna być bezproblemowym przedłużeniem życia” – powiedział BIG partner Brian Yang. „Nowa siedziba R&D marki OPPO ucieleśnia tę koncepcję, osiadając z łatwością na malowniczych mokradłach Hangzhou, jednocześnie balansując między gęstą tkanką zabudowy miejskiej po jednej stronie, a naturalnym krajobrazem po drugiej. Będzie to architektoniczna manifestacja produktu OPPO: elegancka bez niepotrzebnego nadęcia, podnosząca jakość życia ludzkiego w mieście”.

Nazwany O-Tower, okrągły drapacz chmur otoczy otwarty dziedziniec. Zostanie zbudowany w ramach Future Sci-Tech City w Hangzhou. Co więcej, będzie stanowić „charakterystyczny punkt orientacyjny i bramę” do dzielnicy biznesowej miasta. Wieżę inwestor zbuduje wzdłuż naturalnego jeziora i w parku o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Oprócz tego, że budynek ma być punktem orientacyjnym miasta, to ma też zapewniać różnorodne rozmiary pięter. Ponadto ma zwiększać ilość naturalnego światła wpadającego do biur.

O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo
O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo, fot. materiały prasowe

O-Tower, zrównoważony projekt

„Próbowaliśmy wyobrazić sobie przyszłe środowisko pracy OPPO jako zrównoważone z potrójnej linii: ekonomicznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej.” – powiedział Bjarke Ingels, założyciel pracowni BIG. „Kompaktowa forma składająca się sama w sobie zapewnia duże, elastyczne płyty podłogowe z dostępem światła dziennego i świeżym powietrzem smukłej wieży”.

Na niższych kondygnacjach budynku architekci ulokowali przestrzenie dla wystawców, sale konferencyjne i stołówka. Natomiast kondygnacje biurowe powyżej zostaną połączone szeregiem pomieszczeń o trzech wysokościach pod spadzistą elewacją dachu O-Tower. Inwestor owinie go adaptacyjną fasadą z żaluzjami. Będą one zorientowane w zależności od pozycji słońca, aby zminimalizować przyrost energii słonecznej.

Co ciekawe, w zespole architektów było kilkoro Polaków! To Ewa Bryzek, szefowa zespołu projektowego (design lead) oraz Adam Buśko, Agnieszka Magdalena Trzcińska, Martyna Sylwia Kramarz czy Weronika Siwak.

O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo
Wieżowiec O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo, fot. materiały prasowe
O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo
O-Tower, nowa siedziba R&D Oppo, fot. materiały prasowe

źródło: dezeen.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...