Brytyjskie biuro architektoniczne Foster + Partners obecnie pracuje nad gigantycznym projektem budowy najwyższego budynku na świecie – drapacza chmur o imponującej wysokości 2 km w Rijadzie. Informacje te ujawnił magazyn „Architects’ Journal”. Projekt, prawdopodobnie wspierany przez Public Investment Fund (PIF) Arabii Saudyjskiej, miałby ponad dwukrotnie przewyższyć obecnego rekordzistę. Jest nim ukończony w 2010 roku wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju, którego wysokość wynosi 828 m.
Pracownia Foster + Partners dobrze znana jest w Europie. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej, warszawski Varso Tower z 310 metrami wysokości, jest autorstwa ich projektu. Inne, równie wysokie budynki ich projektu znajdują się m.in. w Niemczech. Teraz zrobiło się o niej ponownie głośno w kontekście doniesień z Arabii Saudyjskiej, gdzie Foster + Partners mieliby projektować 2 kilometrowy wieżowiec.
Wieżowiec wysoki na 2 kilometry
Lokalizacją projektu będzie okolica portu lotniczego King Khalid International Airport, na północy stolicy Arabii Saudyjskiej.
Aktualnie, pracownia Foster + Partners kieruje rozległą rozbudową lotniska King Salman International Airport. Co więcej, biuro to pracuje obecnie nad co najmniej trzema lotniskami w Arabii Saudyjskiej.
Nowy wieżowiec w Rijadzie miałby ponad czterokrotnie przewyższyć wysokość obecnie najwyższego projektu Fosters. To jest, 423-metrowego JPMorgan Chase World Headquarters przy 270 Park Avenue w Nowym Jorku, który zbliża się do ukończenia.
Skyline w Rijadzie
Najwyższą budowlą w obecnej stolicy Arabii Saudyjskiej jest 10-letni PIF Tower w dzielnicy finansowej im. króla Abdullaha o wysokości 385 m. Zaprojektowała go pracownia HOK i lokalna firma architektoniczna i inżynieryjna Omrania.
W niedalekiej przyszłości w mieście pojawi się także Mukaab Tower. To 400-metrowy drapacz chmur w kształcie sześcianu, zaprojektowany przez Atkinsa i reklamowany jako największy „wewnętrzny budynek miejski na świecie”. 2-milionowy blok ma dominować nad północno-zachodnim Rijadem i oferować przestrzeń biurową, mieszkalną oraz rozrywkową.
Projekty w Rijadzie są częścią szeregu ogromnych inwestycji, które inwestorzy wraz z władzami planują lub realizują w królestwie. A w wielu z nich uczestniczą brytyjskie biura architektoniczne.
Magazyn poprosił Foster + Partners o udzielenie komentarza do tej informacji. Jednak na ten moment pracownia nie potwierdziła doniesień.