Prace na budowie jednego z najwyższych biurowców stolicy są już na półmetku. Skyliner realizowany przez Karimpol Polska u zbiegu ulic Towarowej i Prostej osiągnął wysokość 109 metrów. Obecnie Generalny Wykonawca inwestycji – firma Warbud – prowadzi prace na 28 z 45 poziomów. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2020 roku.
Skyliner to największa inwestycja Grupy Karimpol w Europie Środkowo-Wschodniej. Budynek zaoferuje 43.800 mkw. powierzchni biurowej na 30 kondygnacjach oraz 3.400 mkw. powierzchni przeznaczonej na funkcję handlową, usługową i gastronomiczną rozlokowanej na jego czterech pierwszych poziomach.
Metr po metrze ku niebu
Z ogromną satysfakcją obserwujemy tempo prac przy biurowcu i wysoką jakość każdego detalu wykonania tego budynku. Jesteśmy już na półmetku prac, przed nami jeszcze 90 metrów i kolejny, istotny etap – charakterystycznie zakończona najwyższa część budynku ze skośnym dachem i przeszklonym pióropuszem – mówi Jarosław Prawicki, dyrektor ds. komercjalizacji w Karimpol Polska.
Firma Warbud SA zakończyła realizację płyty stropowej 27. kondygnacji. Konstrukcja wieżowca sięgnęła 109 metra wysokości.
Prace wykonywane są już na ósmej kondygnacji powtarzalnej, górnej części biurowca, ponad podwójnym poziomem technicznym, który znajduje się mniej więcej w połowie obiektu – informuje Karol Puszerkiewicz, dyrektor kontraktu Warbud SA. Tuż za konstrukcją wspina się szklana fasada Skylinera. We wnętrzach realizujemy prace instalacyjne i wykończeniowe, a w dolnej części wieży rozpoczęliśmy montaż wind grupy „Low rise”.
Autorem projektu architektonicznego jest pracownia APA Wojciechowski.
Skyliner to jeden z kluczowych projektów w naszej pracowni. Niesamowitym jest móc obserwować jak kolejne piętra biurowe pną się w górę. Przed nami bardzo ważny i spektakularny etap prac – konstrukcja dwukondygnacyjnego skybaru z wysokimi na 15 metrów ścianami oraz zwieńczenie wieżowca. Długo pracowaliśmy nad formą i kształtem zakończenia budynku, powstało wiele modeli i analiz dlatego nie możemy się doczekać tego etapu prac – komentuje Karina Konieczny, architekt w APA Wojciechowski. Teraz koncentrujemy się na detalach związanych z wykończeniem wnętrz. Budujemy makiety, dobieramy konkretne wybarwienia drewna czy ziarnistość kamieni na posadzce. Ten etap wymaga wielkiej staranności i dbałości o szczegóły. Staramy się również wyjść naprzeciw nowym technologiom związanym z komunikacją i poruszaniem się po budynku, analizujemy dostępne na rynku udogodnienia i nowości. Jesteśmy przekonani, że Skyliner spełni oczekiwania wszystkich swoich użytkowników – dodaje.
Przestrzeń dla każdego
Dodatkowo, z myślą o mieszkańcach Warszawy Grupa Karimpol wspólnie z firmą Ghelamco pracuje nad wspólną przestrzenią publiczną między obydwoma sąsiadującymi ze sobą budynkami. To będzie miejsce otwarte na miasto i jego mieszkańców z dużą ilością atrakcyjnie zaprojektowanej zieleni.
Skyliner osiągnie 195 metrów wysokości. Charakterystyczny i wyróżniający się na tle innych budynków biurowych jest podział budynku na dwie bryły – wysokie na 16 metrów podium oraz wieżę. Hall wejściowy Skylinera będzie wysoki na 4 kondygnacje, przeszklony i otoczony kolumnadą wysokich na 16 metrów słupów. Silnym elementem architektonicznym lobby będą tzw. „schody hiszpańskie”, łączące wnętrze hallu z zewnętrznym pasażem publicznym.
Wieżowiec jest położony przy Rondzie Daszyńskiego, bezpośrednio przy stacji II linii metra, przystankach 5 linii tramwajowych i 7 linii autobusowych. Recepcję biurowca od wejścia do stacji metra będzie dzielić zaledwie 7 metrów. Dojazd do pięciopoziomowego parkingu mieszczącego 428 samochodów osobowych będzie możliwy z dwóch stron: od ulicy Prostej i Towarowej. Na poziomach podziemnych znajdzie się także ponad 300 miejsc rowerowych oraz szatnie z przebieralniami dla rowerzystów. Skyliner jest precertyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent.
Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: www.skylinerbykarimpol.pl