0.9 C
Warszawa
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaWARSZAWAInstytut Francuski zmieni adres na plac Europejski. W 2026 r. przeniesie się...

Instytut Francuski zmieni adres na plac Europejski. W 2026 r. przeniesie się do The Bridge

Działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski zdecydował się na zmianę swojej warszawskiej siedziby. Stanie się nią zabytkowy budynek dawnego Domu Wydawniczego Bellona, obecnie poddawany kompleksowej renowacji i modernizacji w ramach nowoczesnego kompleksu biurowego The Bridge, realizowanego przez Ghelamco w biznesowym centrum stolicy. Wsparciem dla Instytutu przy wyborze nowej lokalizacji była agencja doradcza CBRE.

Etienne de Poncins, Ambasador Francji i Rafał Gierczak, członek zarządu Ghelamco Poland, podpisują umowę najmu w rezydencji Ambasadora Francji przy ul. PIęknej w Warszawie
Etienne de Poncins, Ambasador Francji i Rafał Gierczak, członek zarządu Ghelamco Poland, podpisują umowę najmu w rezydencji Ambasadora Francji przy ul. PIęknej w Warszawie, fot. materiały prasowe

Instytut Francuski zawarł z Ghelamco umowę najmu na 1300 mkw. powierzchni biurowej w The Bridge. Jej uroczyste podpisanie przez Ambasadora Francji, w gronie przedstawicieli Instytutu Francuskiego, Ghelamco i CBRE, odbyło się w Rezydencji Ambasadora Francji przy ulicy Pięknej w Warszawie.

Od września 2026 r. instytut będzie się mieścić w zabytkowej części kompleksu – w historycznym budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona, który powstał w latach 50. XX wieku na warszawskiej Woli. Wtedy była to przemysłowa część miasta, dziś – głównie za sprawą licznych inwestycji Ghelamco – jest to tętniące życiem biznesowe centrum Warszawy, w którego pejzażu dominują nowoczesne wieżowce, przeplatające się z licznymi pamiątkami industrialnej przeszłości dzielnicy. Jego serce stanowi Plac Europejski, który stał się adresem wielu międzynarodowych firm i instytucji, w tym unijnego Frontexu. Teraz do tego grona dołączy Instytut Francuski.

The Bridge. Instytut Francuski dołącza do najemców
The Bridge. Instytut Francuski dołącza do najemców, fot. wizualizacje

Podczas gdy Instytut Francuski w Polsce przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia, jego relokacja do nowego, kultowego i zarazem nowoczesnego budynku, bardziej dostępnego i lepiej dostosowanego, wyznacza nowy rozdział w jego historii. Ta przeprowadzka, we wrześniu 2026 roku, zapewni możliwość zaoferowania usług jeszcze bardziej skoncentrowanych na uczniach, nauczycielach francuskiego i czytelnikach biblioteki multimedialnej, poświęconych promowaniu języka i kultury francuskiej w Polsce – mówi Etienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce.

Instytut Francuski z nowym adresem

To dla nas ogromna przyjemność i zaszczyt przywitać tak znamienitą instytucję w gronie najemców Ghelamco. Uwielbiany przez warszawiaków Plac Europejski, będący scenerią wielu wydarzeń kulturalnych, a także zabytkowe mury budynku służącego niegdyś za siedzibę wydawnictwa specjalizującego się w literaturze historycznej, to wręcz idealny adres dla placówki o takiej misji i charakterze jak Instytut Francuski. The Bridge otwiera się na przyszłość i na miasto – korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i ekologicznych oraz posiada bezpośredni dostęp do wysokiej jakości przestrzeni publicznej, którą wykreowaliśmy w tej części Woli. Ta lokalizacja to również ogromne pokłady kapitału ludzkiego skupionego wokół ronda Daszyńskiego – biznesowego serca polskiej stolicy. Teraz Instytut Francuski będzie mógł korzystać z tego wielkiego potencjału, oferując przy tym swoim pracownikom i gościom najwyższe standardy biurowe – mówi Piotr Kaleta, dyrektor działu leasingu w Ghelamco Poland.

CBRE doradzało Instytutowi Francuskiemu w wyborze i procesie najmu nowej siedziby.

Instytut Francuski od początku swojej obecności w Polsce mieścił się w wyjątkowych lokalizacjach. Naszym priorytetem przy wyborze nowej przestrzeni była z jednej strony lokalizacja, ale równie ważnym aspektem był także charakter samego miejsca. Zabytkowy budynek Bellony, będący częścią nowoczesnego kompleksu The Bridge, idealnie wpisywał się w te oczekiwania. Unikalne połączenie historycznego charakteru dawnej drukarni z nowoczesną architekturą ma niepowtarzalny charakter w skali warszawskiej i jest spójne z DNA organizacji. Jednocześnie jest to budynek, który przeszedł dużą metamorfozę, spełniając najwyższe standardy pod względem ekologii i będący idealnym przykładem zachowania tradycji w nowoczesnym wydaniu – mówi Aleksandra Chojnacka, Associate Director w CBRE.

Instytut Francuski w Polsce jest francuską państwową instytucją kultury, utworzoną w 1925 roku. Promuje kulturę francuską w Polsce i rozwija współpracę dwustronną. Jego siedziby znajdują się zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Jest częścią sieci 98 Instytutów Francuskich na całym świecie, wzmocnionej przez 830 placówek Alliances françaises, wśród których 8 znajduje się w Polsce.

Instytut Francuski w Polsce jest wiodącym ośrodkiem nauczania języka francuskiego w naszym kraju, z zespołem 30 wykwalifikowanych nauczycieli. Jego oferta obejmuje ogólne i specjalistyczne kursy języka francuskiego oraz zapewnia możliwość przystąpienia do testów znajomości języka francuskiego. Obecna tu biblioteka multimedialna oferuje szeroką gamę zasobów papierowych i cyfrowych. Zarówno początkujący, jak i eksperci z łatwością znajdą coś dla siebie. Co miesiąc zaprasza najmłodszych gości na dwujęzyczne bajki. Regularnie odbywają się tu konferencje i spotkania z francuskojęzycznymi autorami.

Instytut Francuski ma na celu wzmocnienie polsko-francuskiego dialogu kulturowego. Wspiera wymianę kulturalną między Francją a Polską w dziedzinie tłumaczeń książek, sztuk performatywnych, muzyki klasycznej i współczesnej oraz kina, jednocześnie budując nową i innowacyjną współpracę w dziedzinie tworzenia i projektowania cyfrowego. Jego misją jest również promowanie współpracy edukacyjnej i językowej, w szczególności umacnianie miejsca języka francuskiego w polskich szkołach i rozwój nauczania francuskiego w Polsce. Instytut jest również odpowiedzialny za rozwijanie współpracy uniwersyteckiej i naukowej.

Ultranowoczesny i proekologiczny The Bridge  

The Bridge to supernowoczesny kompleks biurowy powstający przy placu Europejskim na warszawskiej Woli. Zgodnie ze swoją nazwą stanowi most między historią a współczesnością, co odzwierciedla się w jego architekturze łączącej zabytkowy gmach dawnej Bellony z 40-piętrowym wieżowcem. W sumie oba budynki dostarczą na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej.

The Bridge będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Już teraz potwierdzają to certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym platynowym poziomie, a docelowo również WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.

Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią. Obiekt wykorzystywać będzie ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75%.

W budynku zastosowany zostanie autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie mediami. Elementem systemu jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych.

Na 40 piętrze wieżowca znajdzie się podniebny taras do wyłącznego użytku najemcy. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych. Rowerzyści dostaną do użytku ponad 160 miejsc rowerowych, w tym 33 dla jednośladów elektrycznych, a także szatnie z natryskami.

The Bridge zaprojektowany został przez cieszącą się międzynarodowym uznaniem holenderską pracownię architektoniczną UNStudio we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał 2025 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...