Jak na Facebooku poinformowało warszawskie Stowarzyszenie Ochocianie, miesiąc temu wiceprezydent Michał Olszewski podpisał nowe warunki zabudowy dla wieżowca, który inwestor Ghelamco ma zbudować przy pl. Zawiszy, w widłach Alej Jerozolimskich i ul. Grójeckiej. Wieżowiec o wstępnej nazwie Sobieski Towers będzie mógł składać się z czterech segmentów o wysokości od 108 do 130 metrów. Za to inwestor odda miastu jedną uliczkę.
Już od 17 lat trwają prace (głównie biurokratyczne) nad działką przy pl. Zawiszy w Warszawie. W latach 2005-2006 procedowano pierwszą decyzję o warunkach zabudowy. W związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania w latach 2005-2006 procedowano pierwszą decyzję o warunkach zabudowy. Ratusz zezwolił na wybudowanie 130-metrowego drapacza chmur. Mógł mieć 36 kondygnacji i 44,1 tys. m2 powierzchni całkowitej z 400 miejscami parkingowymi. Później przez aż dekadę zmieniali się dysponenci tej decyzji i nikt nie podejmował żadnych realnych działań związanych z realizacją. W 2018 roku inwestor Ghelamco zainteresował się bliżej działką i wystąpiła o nowe warunki zabudowy. Chciał zbudować 160-metrowy wieżowiec z prawie 100 tys. m2 powierzchni całkowitej. Tym samym dwukrotnie przewyższając dotychczasowe założenia.
ada Warszawy w 2018 podjęła uchwałę o przystąpiu do sporządzenie planu miejscowego tego rejonu. Po trzech latach nadal nie jest on jednak gotowy, choć teren jest już w dużej mierze zabudowany. Projekt planu nie został jeszcze wyłożony do wglądu publicznego. Jak podają Ochocianie, projekt planu jest obecnie uzgadniany z różnymi jednostkami miejskimi.
Nowe oblicze pl. Zawiszy
To jednak nie wpłynęło na decyzję dotyczącą warunków zabudowy dla wieżowca na terenie przy pl. Zawiszy. Jak czytamy w poście ruchu miejskiego, decyzja, wydana osobiście przez wiceprezydenta 6 grudnia 2021 roku, pozwala, by inwestor – występujący obecnie jako spółka Sobieski Towers – zaprojektował tutaj:
- wieżowiec, składający się z czterech segmentów o wysokości 108, 116, 127 i 130 metrów. Wznoszący się stopniowo od okolic skrzyżowania Grójeckiej z ul. Daleką ku pl. Zawiszy, jednocześnie opadający wąskimi uskokami w kierunku Grójeckiej;
- inwestycja ma liczyć maksymalnie 34 kondygnacje nadziemne i 5 podziemnych;
- powierzchnia całkowita wieżowca to 77,5 tys. m2 (o 75% więcej względem decyzji z 2006 roku), w tym 60 tys. m2 powierzchni nadziemnej (+50%) oraz aż 17,5 tys. m2 pod ziemią (+280%)inwestor planuje przeznaczyć na biura 43 tys. m2, na handel 3 tys. m2, a pozostałe 14,72 tys. m2 na komunikację i pomieszczenia techniczne;
- w podziemiach mają się znaleźć hale garażowe o łącznej powierzchni 0,49 ha, czyli maksymalnej, która nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko; inwestor przewiduje na swoim terenie ok. 140 stanowisk postojowych dla samochodów;
- dojazd do wieżowca będzie usytuowany od ul. Nowogrójeckiej, zaplanowanej jako połączenie Alej Jerozolimskich z Grójecką; inwestor ma ją zbudować na własny koszt i nieodpłatnie przekazać miastu.