Paweł Kłak – entuzjasta dalekich widoków – jest autorem najdalszej obserwacji Varso Tower. Najwyższy wieżowiec Unii Europejskiej został uchwycony z odległości 152 kilometrów! Autor wykonał je na Łysej Górze (woj. świętokrzyskie).
Jak opisuje swoje zdjęcie autor na portalu dalekiewidoki.pl „Obserwacja Varso Tower z gołoborza na Łysej Górze to najdalszy widok na polską stolicę, jaki udało się sfotografować. Varso Tower mierzący 310 m jest najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej. Od początku jego budowy trwały dywagacje co z niego można zobaczyć oraz skąd można go dostrzec.” Zdjęcie wykonał dokładnie 22.05.2023 o godzinie 3:20, jeszcze przed wschodem. Wysokość Łysej Góry (a precyzując – znajdującej się na niej platformie widokowej), z której dokonano obserwacji to 579 m.n.pm. Od tego punktu do drapacza chmur dzieliło obserwatora 152 kilometry.
Jak czytamy na protalu, do daty wykonania tego zdjęcia, najdalszym miejscem skąd udało się zaobserwować ten najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec (jak i inne wysokościowce stolicy) był wiadukt nad autostradą A2 w Kalenicach oddalony o 83,3 km – link do obserwacji.
„Mało kto wierzył, że obserwacja Warszawy będzie możliwa również z odległych o ponad 150 km Gór Świętokrzyskich. Symulacje komputerowe wskazywały, że przy standardowej refrakcji atmosferycznej warszawskie wieżowce są schowane za horyzontem. Na szczęście w przyrodzie występuje czasem niestandardowa refrakcja. Światło ugina się mocniej niż zwykle w niejednorodnej atmosferze i pozwala niejako »zajrzeć za horyzont.” Przyznał na stronie internetowej dalekiewidoki.pl autor zdjęcia.
Czy to na pewno Varso Tower?
Obliczenia i wyjaśnienia Pawła Kłaka nie pozostawiają wątpliwości, że na zdjęciach widać właśnie 310-metrowy wieżowiec, część kompleksu należącego do HB Reavis.