4.5 C
Warszawa
sobota, 21 grudnia, 2024
Strona głównaNEWSSkyliner II uzyskuje BREEAM Outstanding

Skyliner II uzyskuje BREEAM Outstanding

Skyliner II to drugi etap kompleksu warszawskich wysokościowców, których właścicielem jest Grupa Karimpol. Projekt dostarczy na rynek biurowy ok. 24 000 mkw. powierzchni najmu. Dzięki współpracy inwestora, architektów z APA Wojciechowski Architekci oraz JWA, które jest asesorem w procesie certyfikacji budynku, biurowiec uzyskał BREEAM New Construction na poziomie Outstanding, uzyskując wynik 91,9%.

Skyliner II wizualizacja
Skyliner II wizualizacja

W ramach wsparcia procesu certyfikacji zespół JWA przygotował wstępną ocenę projektu Skyliner II, z określeniem wytycznych BREEAM niezbędnych do uzyskania oczekiwanego poziomu certyfikacji. Następnym krokiem była ścisła współpraca z zespołem architektów z APA Wojciechowski Architekci oraz projektantami branżowymi i wsparcie przy wdrożeniu wytycznych na etapie projektowania. JWA stworzyło szereg opracowań i analiz, które potwierdziły wysoki standard biurowca oraz spełnienie wysokich kryteriów w zakresie ogólnego wpływu obiektu na środowisko w cyklu życia, a także komfortu termicznego, zużycia energii i wykorzystania rozwiązań pasywnych, dostępności światła dziennego i efektywnego wykorzystania materiałów na etapie budowy oraz oszacowania kosztu cyklu życia. Następnym etapem jest współpraca z generalnym wykonawcą Warbud S.A i ocena procesu budowy oraz ocena powykonawcza.

ESG w Skyliner II

– Przy realizacji Skyliera I kwestie ESG były dla nas priorytetem i chcieliśmy by nasz projekt spełniał najwyższe standardy środowiskowe i społeczne. Dzięki wysokim parametrom, które udało nam się wypracować biurowiec jest ekologiczny, przyjazny dla użytkowników i dla otoczenia, w którym funkcjonuje. Już na etapie pracy koncepcyjnej nad drugą wieżą podnieśliśmy poprzeczkę jeszcze wyżej i dzięki współpracy z architektami z APA Wojciechowski Architekci oraz zespołem JWA osiągnęliśmy najwyższy poziom certyfikacji – Outstanding. Teraz, w trakcie budowy, wspólnie z generalnym wykonawcą, firmą Warbud S.A., dbamy by ten proces był jak najmniej uciążliwy dla środowiska i sąsiadów. Skyliner II będzie, podobnie jak pierwsza wieża, zasilany z odnawialnych źródeł energii, będzie spełniał najwyższe standardy ekologiczne, będzie przyjazny dla różnych grup użytkowników i przede wszystkim dzięki zastosowanym technologiom będzie ponadczasowy – mówi Szymon Zduńczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający w Karimpol Polska.

– Certyfikacja budynków biurowych i potwierdzanie ich możliwie niskiego wpływu na środowisko jest koniecznym elementem realizowania świadomej strategii ESG dla firm, które budują, zarządzają lub kupują ten rodzaj nieruchomości. Projekt Skyliner II to dla nas coś więcej, niż sam proces oceny i wdrażania rekomendacji. Każdy tak duży budynek wpływa na codzienne życie okolicy, sąsiadów i pracowników, a my możemy przyczynić się do tego, że jest budowany mądrze i z myślą o każdej z tych grup – tłumaczy Błażej Szymczyński, Principal Expert w zespole Sustainability Advisory, JWA.

– Tak wysoki wynik certyfikacji dla Skyliner II, budynku biurowego o tej skali, był możliwy dzięki dużej świadomości i otwartości inwestora oraz dobrej współpracy z zespołem projektowym. Od samego początku za cel mieliśmy najwyższy poziom BREEAM i wspólnie udało nam się go uzyskać – podkreśla Olga Więckowska, BREEAM NC International Assessor i Sustainability Expert w zespole Sustainability Advisory, JWA.

W procesie certyfikacji udział wziął zespół JWA Eweliny Ulanickiej – Olga Więckowska, Sustainability Expert oraz Adrian Nowiński, Sustainability Junior Specialist.

O Skyliner II

Skyliner II to druga faza kompleksu biurowego na Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, którego właścicielem jest Grupa Karimpol. Od lutego br. trwa budowa drugiej wieży, której zakończenie jest planowane na końcówkę 2026 roku. Będzie ona mieć 130 metrów wysokości, 28 kondygnacji i 24 000 mkw. powierzchni do wynajmu. Większość przestrzeni użytkowej – 23 000 mkw. – architekci przeznaczyli na biura. Lokale handlowo-usługowe na parterze budynku zajmą blisko 1 000 mkw. Standardowa powierzchnia piętra biurowego wyniesie około 1 300 mkw. Na najwyższych piętrach budynku powstaną tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 mkw.

JWA jest największym zespołem w CEE prowadzącym procesy certyfikacji i oceny wielokryterialnej budynków komercyjnych oraz mieszkaniowych tj. BREEAM, WELL, LEED, Fitwel, SmartScore, WiredScore. JWA pracuje dla największych firm z branży real estate w CEE i Meksyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...