2.6 C
Warszawa
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAWieżowiec z drewna w Rotterdamie

Wieżowiec z drewna w Rotterdamie

W sercu jednego z kwartałów Rotterdamu powstać ma w całości wykonany z drewna wieżowiec „Sawa”. Projekt autorstwa Mei architects and planners chce aby był to pierwszy w pełni drewniany budynek, zbudowany w całości z drewna klejonego warstwowo (CLT). 

Sawa - Rotterdam
fot. mei-arch.eu

Wyjątkowa schodkowa bryła wpisuje się w przestrzeń miasta w niezwykły sposób. Projekt został zrealizowany dla Nice Developers i Era Contour. Charaktersytyczny kształt oraz plan na jej wykonanie sprawiają, że chce projekt w ten sposób zrealizować założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Są to cele Organizacji Narodów Zjednocoznych dotyczące zrównoważonego rozwoju. Łączą się one również z planami władz miasta Rotterdam dotyczącymi redukcji emicji dwutlenku węgla. Wyjątkowa technologia CTL, która ma być użyta do budowy wieżowca spełnia te cele. Decydujący był tu fakt magazynowania CO2 i zmniejszenia tym samym emisji, ale też zaletą był krótki czas budowy, który jest krótszy w porównaniu z konstrukcją betonową, zaś komfort życia przyszłych mieszkańców Sawy niewątpliwie w ten sposób wzrasta. Zgodnie z misją architektów jest to projekt, który ma wyznaczać ścieżkę przyszłości do tego typu realizacji. Docelowa wysokość budynku Sawa to 50 metrów, a jego budowa ma ruszyć w 2021 roku.

Sawa - Rotterdam
fot. mei-arch.eu

Zdrowsze środowisko życia

Holenderskie miasta wciąż się rozwijają. Konsekwencje urbanizacji dla ekosystemu to co raz częściej zauważalne powodzie, stres cieplny, czy rosnąca emisja CO2. Jednocześnie przez wzrost urbanizacji zanikają naturalne siedliska ptaków czy łąki kwietne dla pszczół i motyli. Projektując Sawę, Mei architects and planners, zobowiązali się do zmiany tego trendu i zarazem chcieli przyczynić się do stworzenia bardziej zdrowego środowiska życia. We współpracy z miejskimi ekologami zaprojektowali budynek w taki sposób, aby roślinność zintegrować z balkonami, tarasami i patio, zwiększając tym samym biologiczną różnorodność okolicy.

– Jako architekt uważam, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za tworzenie bardziej zdrowego do życia środowiska. I teraz jest ten właściwy moment. Projekt Sawy pokazuje, że pewne rzeczy można zrobić inaczej – podkreśla Robert Winkel, właściciel i architekt, Mei architects and planners.

Sawa powstaje w sercu rotterdamskiego kwartału. Częściowo, ze względu na tę centralną lokalizację, naturalnie stworzy miejsca spotkań, przyłączając się też do lokalnych inicjatyw. W parterze budynku zaplanowano zróżnicowane funkcje. Patio ma działać jako zielony łącznik między budynkiem a otoczeniem takim jak ogród komunalny. Zapewni to wartość dodaną zarówno mieszkańcom, jak i sąsiadom. W planach powstanie około 100 mieszkań, z czego 50 to będą mieszkania na wynajem w segmencie modułowym. Umożliwiając w ten sposób pozostawanie w mieście osobom z niezbędnymi zawodami np. policjantom, nauczycielom, pielęgniarkom itp.

Sawa - Rotterdam
fot. mei-arch.eu

źródło: PropertyDesign.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...