-1 C
Warszawa
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNEWSSkySAWA w całości dla PKO BP

SkySAWA w całości dla PKO BP

PKO Bank Polski zawarł długoterminową umowę najmu całej powierzchni w położonym w ścisłym centrum Warszawy jednym z najnowocześniejszych budynków biurowych SKYSAWA. Przekazanie biurowca, który jest flagową inwestycją Polskiego Holdingu Nieruchomości, planowane jest na czwarty kwartał br.. Na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, przed II wojną światową, istniał jeden z gmachów centrali PKO.

Skysawa wynajęta pod PKO BP
Skysawa wynajęta pod PKO BP, fot. materiały prasowe

Umowa najmu na około 35 tys. mkw. powierzchni zawarta z PKO Bankiem Polskim jest największą tego typu transakcją na rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Biurowiec składa się z dwóch budynków. Wyższą część kompleksu stanowi 155-metrowa wieża, złożona z 40 kondygnacji.

Długoterminowy najem całej powierzchni SKYSAWA jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Grupy PHN, ale i całego rynku nieruchomości komercyjnych. Zawarcie transakcji wskazuje, że jest popyt na centralnie zlokalizowaną, nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń biurową. Z dumą udostępnimy naszą flagową inwestycję, tak wiarygodnemu i ważnemu partnerowi jakim jest PKO Bank Polski – powiedział Marcin Mazurek, Prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Wpisanie w strategię

Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów. Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces. Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą bank będzie kontynuował w kolejnych latach – mówi Wojciech Iwanicki, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Kompleks biurowy będzie nową siedzibą PKO Banku Polskiego. Największej instytucji finansowej w Polsce, a także jednej z największych grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Bank od ponad 100 lat wspiera rozwój swoich klientów i Polski.

Niewątpliwą zaletą kompleksu jest jego lokalizacja – w jednym z kluczowych ciągów komunikacyjnych Warszawy – przy ulicy Świętokrzyskiej 36, czyli w samym centrum miasta. Bliskość metra, linii tramwajowych, autobusowych, kolei oraz dostępność ścieżek rowerowych, gwarantują możliwość komfortowego i szybkiego dotarcia ze wszystkich dzielnic miasta. Kompleks jako jeden z pierwszych budynków w Polsce inwestor połączył bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo ONZ.

W kompleksie wprowadzono liczne rozwiązania wpływające na obniżenie zużycia energii, czy wody w trakcie użytkowania budynku m.in. wysokowydajne systemy odzyskiwania ciepła, kolektory słoneczne czy system odzyskiwania wody deszczowej. Oba budynki posiadają certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding.

SkySAWa - jak się prezentuje?
SkySAWa – jak się prezentuje?, fot. facebook.com/GrupaPHN

Powrót pod znajomy adres – przedwojenna centrala PKO na ul. Świętokrzyskiej

Gmach, w którym mieściła się przed wojną centrala PKO, wybudowano w latach 1922-23. Początkowo zajmował on tylko narożną działkę u zbiegu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. W 1930 roku centralę rozbudowano. Na miejscu piętrowej kamieniczki wzniesiono nowe skrzydło, a istniejącą część podwyższono. Docelowo budynek miał być rozbudowany w kierunku zachodnim. Zajmowałby wówczas całą pierzeję Świętokrzyskiej pomiędzy Jasną a Marszałkowską. Realizując ten plan, w latach 1938-1939 na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej wzniesiono nowy gmach centrali. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zburzono kamienicę przy Świętokrzyskiej 35, by przygotować plac budowy pod ostatni fragment siedziby banku. Budynek ten obecnie nie istnieje, został zniszczony w czasie wojny (jego ruiny rozebrano dopiero w latach 60.). Również narożna część budynku na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w trakcie działań wojennych uległa zniszczeniu. Budynek dawnej centrali PKO odbudowano dopiero w roku 1961 z przeznaczeniem na siedzibę Poczty Głównej. Kolejną własną siedzibę PKO zbudowano w 1998 roku przy ul. Puławskiej 15.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...