5 C
Warszawa
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaPOLSKAFala może być zielona. Wave z nowym certyfikatem

Fala może być zielona. Wave z nowym certyfikatem

Biurowiec Wave, zrealizowany przez Skanska w gdańskiej Oliwie, otrzymał prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. Ten międzynarodowy, wielokryterialny system oceny budynków potwierdza, że Wave jest zrównoważony, przyjazny środowisku i został zaprojektowany oraz zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla. Wave korzysta również z prądu wyprodukowanego w źródłach ekologicznych, przede wszystkim elektrowniach wodnych. 

Wave - Gdańsk
fot. materiały prasowe

Wave, oddany do użytku w lipcu 2020 roku, wpisał się już w krajobraz szybko rozwijającej się biznesowej części Gdańska, jaką od kilku lat staje się Oliwa. Pierwsza trójmiejska inwestycja Skanska wyróżnia się nie tylko najwyższą jakością powierzchni biurowych i wysokim poziomem komfortu. Wyróżnia się także rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Ten ostatni aspekt został właśnie potwierdzony uzyskaniem przez Wave certyfikatu LEED Core&Shell na najwyższym poziomie – Platinum.

Projekt przyjazny otoczeniu 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii, Wave jest w stanie zużywać znacząco mniej zasobów. Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym użytkowaniu obiektu przez najemców, oszczędność wody, dzięki specjalnej armaturze, może przekroczyć 40%. Budynek może zużywać również o ponad 30% mniej energii elektrycznej. Wave jest też w 100% zasilany energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. – To niezwykle ważne w kontekście celów, jakie sobie wyznaczyliśmy – zredukowania emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności emisyjnej piętnaście lat później. W Skanska, najpierw planując, a potem realizując kolejne budynki, podejmujemy konkretnie działania, aby w możliwie największy sposób redukować nasz wpływ na środowisko – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska.

O kwestie związane ze zrównoważonym budownictwem zadbano już na etapie wznoszenia biurowca. Niemal ¼ materiałów, z których powstał Wave, zawierało elementy pochodzące z recyklingu. Prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Wykorzystywaliśmy też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do konstrukcji Wave posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. A jeśli chodzi o odzysk odpadów, był on na poziomie ponad 98% – dodaje Adam Targowski.

W ramach projektu, od strony al. Grunwaldzkiej położony został też antysmogowy chodnik z zielonego betonu. Promienie słoneczne powodują, że na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych związków, znajdujących się w zanieczyszczonym, miejskim powietrzu. To pierwszy taki chodnik w Trójmieście.

Wave - Gdańsk
fot. materiały prasowe

Zrównoważony transport i bezpieczne rozwiązania

Gdańska inwestycja Skanska stawia również na alternatywne środki transportu i zwiększa mobilność pracowników Wave oraz mieszkańców Trójmiasta. Obok biurowca powstało pierwsze w regionie centrum współdzielonej mobilności – City Hub. To przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery, hulajnogi czy samochody. Sam budynek posiada rozbudowaną infrastrukturę dla miłośników dwóch kółek – prawie 240 miejsc postojowych dla rowerów oraz prysznice. Na podziemnym parkingu znajdują się również stacje ładowania samochodów elektrycznych. Bliskość Szybkiej Kolei Miejskiej, przystanków autobusowych i tramwajowych sprawia, że City Hub jest doskonałym węzłem przesiadkowym, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy aglomeracji trójmiejskiej.

Wave jest jednym z ośmiu biurowców Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej wyróżnionych certyfikatem WELL Health-Safety Rating. To potwierdzony i zweryfikowany przez zewnętrznych ekspertów system oceny budynków. Jest zaprojektowany w ten sposób, aby umożliwić właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia najemców, gości oraz obsługi. Jest to szczególnie ważne w kontekście powrotu pracowników do biur. WELL Health-Safety Rating potwierdza, że przedsięwzięte działania pozwalają na utrzymanie właściwych zasad dotyczących dystansu społecznego i zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowników budynku.

Biurowiec ubiega się także o certyfikat WELL Core&Shell. Ten wymagający system oceny obiektu gwarantuje najwyższą jakość powierzchni biurowych i zapewnia, że są one przyjazne dla użytkowników. W ostatnim czasie Wave otrzymał także certyfikat Obiekt bez barier. To certyfikat przyznawany budynkom dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Do dyspozycji najemców Wave jest również platforma Connected by Skanska, ułatwiająca codzienne funkcjonowanie w przestrzeni biurowej oraz zarządzanie budynkiem.

Wave – kluczowe fakty i liczby:

  • Łączna powierzchnia najmu I etapu Wave: ok. 24 800 mkw. GLA, całego kompleksu: ok. 48 000 mkw.
  • Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 14/2.
  • Certyfikaty: LEED Core&Shell, WELL Core&Shell (w trakcie ubiegania się), WELL Health-Safety Rating, Obiekt bez barier.
  • Dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska, City Hub
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: śląska pracownia medusa group.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...