Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Twardej – część C. Jak będzie w tym miejscu wyglądać Warszawa? Możesz zadecydować!
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Miasto wyłoży go do publicznego wglądu. To znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Więcej informacji o tym planie
Teren objęty projektem planu miejscowego ma około 8,6 ha i leży w południowo-wschodniej części Woli, pomiędzy ulicami Miedzianą i Towarową.
Większość obszaru to pozostałości po wielkopowierzchniowym obiekcie handlowym Jupiter. Obiekt z lat 50. XX w. wchodził w skład dawnych Zakładów Graficznych „Dom Słowa Polskiego”. Obszar planu jest w dużym stopniu niezabudowany i niezagospodarowany. W jego północnej części, przy ulicy Pańskiej, stoi jeden budynek mieszkalny. To przedwojenna, czteropiętrowa kamienica modernistyczna. Pozostała część po południowej stronie ulicy Pańskiej jest obecnie niezabudowana. Zabudowa usługowo-magazynowa w rejonie skrzyżowania ulic Pańskiej i Miedzianej jest już wyburzona.
Zachodnia strona ulicy Miedzianej jest również pozbawiona zabudowy. Znajdują się tam pozostałości po zapleczu technicznym zakładów poligraficznych. Obecnie mieszkańcy wykorzystują je jako parkingi. Jest też skupisko zieleni wysokiej. W środkowej części obszaru zachowała się część dawnego kompleksu Domu Słowa Polskiego. Jednopiętrowy obiekt ma charakterystyczne stożkowe świetliki dachowe. W południowo-zachodniej części zlokalizowana jest stacja benzynowa i myjnia samochodowa.
Obszar ma świetne połączenia komunikacyjne. Leży w bliskim sąsiedztwie przystanków komunikacji zbiorowej: autobusowej, tramwajowej oraz stacji II linii metra – Rondo Daszyńskiego. Teren objęty planem miasto uzbroiło we wszystkie sieci miejskiej infrastruktury technicznej. Większość gruntów to tereny Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółek i grup przedsiębiorstw.
Warszawa i jej plany
Głównym celem sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Twardej – część C jest:
- określenie zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, środowiska i dziedzictwa kulturowego
- potrzeba racjonalnego uzupełnienia i zmiany struktury przestrzennej, której w przypadku braku planu miejscowego zagraża niekontrolowany sposób zagospodarowania terenów oraz chaos przestrzenny.
Przyszły plan pozwoli w niedalekiej przyszłości przekształcić tereny Jupitera w nowoczesne osiedle mieszkaniowo-usługowe z dostępem do zieleni urządzonej. Plan ma posłużyć m.in.:
- wytworzeniu właściwej struktury kompozycyjnej uwzględniającej walory przestrzenne i kulturowe, która nawiązują do historycznego układu przestrzennego tej części miasta (dawny Plac Kazimierza Wielkiego, przebieg ulicy Wroniej, kompleks Domu Słowa Polskiego),
- ukształtowaniu wielofunkcyjnej struktury obszaru, co oznacza np. wprowadzenie gastronomii czy mniejszych sklepów w parterach budynków,
- zwiększeniu udziału terenów zieleni, co wpłynie korzystnie na poprawę mikroklimatu w tej części Woli,
- wprowadzeniu nowego systemu przestrzeni zarówno publicznych jak i wewnętrznych, co zapewni dogodny dostęp do obiektów usługowych, mieszkalnych, terenów zieleni oraz pobliskiej, położonej poza granicami planu stacji metra,
- ukształtowaniu ulicy Towarowej jako reprezentacyjnej wielkomiejskiej przestrzeni publicznej o charakterze ulicy handlowo-spacerowej,
- wprowadzeniu nowej zabudowy, porządkującej i intensyfikującej przestrzeń tego obszaru,
o wysokości stopniowo narastającej w kierunku koncentracji obiektów wysokościowych
w rejonie Ronda Daszyńskiego, - określeniu zasad dla obiektów zabytkowych wymagających ochrony planistycznej.
Warszawa rozmawia. Konsultacje społeczne trwają od 11 kwietnia do 19 maja 2023 r. Szczegóły pod linkiem.