Światowy Dzień Wieżowca to idealny moment skupienia uwagi na inwestycjach, które dopełniają krajobraz miasta. Jednym z niewielu powstających obecnie na warszawskim rynku wieżowców jest projekt szwedzkiego dewelopera biurowego Skanska – Studio A. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest na czwarty kwartał 2025 roku, a jego końcowy wygląd przedstawiają najnowsze wizualizacje.
Studio A, wieżowa faza kompleksu biurowego Studio przy ulicy Prostej, to przykład nowoczesnej architektury, w której forma łączy się z funkcjonalnością. Autorami projektu są duńska pracownia architektoniczna Arrow oraz polska Grupa5. Budynek o wysokości 105 m zaoferuje 26 600 mkw. powierzchni użytkowej, rozmieszczonej na 27 kondygnacjach naziemnych oraz 4 poziomach podziemnych. Wchodzący do biurowca zostaną powitani w lobby o charakterystycznym dla dewelopera stylu skandynawskim, uzupełnionym o unikatowe rozwiązania, wnoszące nową jakość do reprezentacyjnej przestrzeni. Jak zapowiada Skanska, istotną rolę pełnić będzie zieleń, sztuka oraz korespondujące z otoczeniem wykończenia wnętrz.
– Budowa Studia A jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Obecnie finalizujemy prace na 9 piętrze. Wiosną osiągniemy docelową wysokość – relacjonuje Bartosz Dorsz, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.
– Budowa wieżowca w centrum miasta to wyzwanie logistyczne i inżynieryjne. Wyróżnia się przede wszystkim skomplikowaną logistyką just in time, która pozwala na dostarczanie materiałów dokładnie wtedy, gdy są niezbędne, minimalizując magazynowanie na placu budowy. Kluczowym elementem jest również zastosowanie systemu szalunków samowznoszących, które umożliwiają budowę bez użycia dźwigów. Dzięki temu prace mogą być realizowane sprawnie i bezpiecznie, co jest niezwykle istotne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich – wyjaśnia Bartosz Dorsz.
Studio A to drugi po PZU Park (dawniej: Generation Park Y) wieżowiec Skanska, budowany w biznesowej części Woli. Budynek znajduje się pomiędzy dwoma ważnymi dla Warszawy stacjami metra: Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Biurowiec zaoferuje 150 miejsc postojowych dla rowerzystów oraz 203 miejsca parkingowe dla aut.
Oprócz biur inwestycja przewiduje również powstanie zielonego placu z ogrodami deszczowymi, które pomogą zredukować nadmierne nagrzewanie się otoczenia. Ta ogólnodostępna przestrzeń w harmonijny sposób wpisze się w okoliczną zabudowę, tworząc naturalne przejście pomiędzy Studiem a Fabryką Norblina.