1.4 C
Warszawa
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaRYNEK NIERUCHOMOŚCIOsiedla przyjazne dzieciom, czyli jakie?

Osiedla przyjazne dzieciom, czyli jakie?

Czy deweloper może mieć wpływ na zdrowy i szczęśliwy rozwój dzieci? Oczywiście, że tak – tworząc inwestycje, które będą bezpiecznym i komfortowym miejscem do życia. Na co zwrócić uwagę, wybierając osiedle mieszkaniowe przyjazne dzieciom? Co jest najważniejsze: lokalizacja, tereny zielone, a może obecność infrastruktury użytkowej? Podpowiada ekspert rynku mieszkaniowego z Aurec Home, Mariola Żak.

Młodzi ludzie z dziećmi bądź pary planujące w najbliższym czasie powiększenie rodziny są najczęściej nabywcami inwestycji deweloperskich. Dla takich osób bardzo ważnym aspektem przy wyborze mieszkania jest to, by nie tylko oni, ale również ich potomstwo czuło się w nim dobrze i miało bezpieczną przestrzeń do rozwoju. Dlatego osiedle mieszkaniowe przyjazne dzieciom powinno spełniać określone kryteria. Jakie?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Bezpieczne osiedle to absolutny priorytet w kwestii wyboru miejsca zamieszkania z dzieckiem. Myśląc o bezpieczeństwie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę odległość osiedla od ruchliwej ulicy – powinna ona być oczywiście jak największa, także ze względu na ogólny komfort życia. Poczucie bezpieczeństwa zwiększa dobre oświetlenie terenów wspólnych – zarówno wewnętrznych i zewnętrznych. Chodniki, ulice i place zabaw powinny być prawidłowo oświetlone, a ruch samochodowy kontrolowany. Nie bez znaczenia jest także atestowana infrastruktura, zwłaszcza gdy mowa o placach zabaw. Z pewnością bezpieczniej poczują się rodzice oraz dzieci, kiedy na osiedlu jest ochrona lub portier, którzy nie tylko odbiorą paczkę podczas nieobecności lokatora, ale przede wszystkim zweryfikują obce czy „podejrzane” osoby wchodzące do budynku.

Miejsce do zabawy i odpoczynku

Dzieci większość czasu spędzają w domu lub na świeżym powietrzu. Spacer? Jazda na rowerze? Zabawa poza domem? Czemu nie, nasuwa się tylko pytanie: gdzie? Nowoczesne osiedla powinny być wyposażone w różnorodne place zabaw, dostosowane do różnych grup wiekowych. Miejsce do zabaw powinno zawierać atrakcje dla maluchów np. piaskownice czy huśtawki oraz przyjemności dla trochę starszych lokatorów, np. siłownie plenerowe czy strefy relaksu.

– W Aurec Home dbamy o komfort życia wszystkich lokatorów, dlatego w inwestycji Miasteczko Jutrzenki zlokalizowanej na warszawskich Włochach najmłodszym lokatorom do dyspozycji oddajemy edukacyjne i wodne place zabaw oraz drewniane leżanki do wypoczynku przy fontannach i oczku wodnym. Dla nastolatków i dorosłych mieszkańców stworzyliśmy strefy aktywności Aurec Active, a w nich: sale fitness i pilates, stacjonarna i plenerowa siłownia oraz zielone strefy relaksu usytuowanej na dachach budynków. Wszystkie atrakcje są zaprojektowane zgodnie w wymogami Prawa budowlanegoobecnie § 40 ust. 3 brzmi: „Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m, przy zachowaniu wymogów § 19 ust. 1”. To oznacza, że każdy plac zabaw, boisko i miejsce rekreacyjne należy planować z zachowaniem odpowiedniej odległości – mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home
Osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home

Kreatywne, zielone przestrzenie

Dzieci powinny mieć stały kontakt z naturą, dlatego w nowoczesnych osiedlach coraz częściej można spotkać rozległe strefy zielone z bogatą, różnorodną roślinnością. Zieleń, parki i tereny rekreacyjne pozwalają dzieciom na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a także stanowią przestrzeń do nauki i eksploracji natury. Podobnie jak domki dla owadów – obserwacja życia ptaków może być ciekawym hobby dla najmłodszych lokatorów, ale też pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie dorosłych. Domki dla owadów, poza schronieniem, pełnią także funkcję edukacyjną – są np. cenną lekcją przyrody dla przedszkolaków. W smart inwestycji przyda się także dobre zaplecze dla pieszych i rowerzystów zachęcające dzieci do chodzenia na spacery lub jazdę na rowerze, co przekłada się na ich zdrowie i dobrą kondycję fizyczną.

Edukacja na wyciągnięcie ręki

Bliskość żłobka, przedszkola, szkoły i centrów kulturalnych to istotna kwestia dla dzieci, jak i ich rodziców. Swobodny dostęp do edukacyjnych i kulturalnych zasobów wpływa na rozwoju intelektualnym i społecznym milusińskich.

Rodziny z dziećmi przy wyborze mieszkania z pewnością zwracają uwagę na dostępność w pobliżu żłobka, przedszkola i innych placówek edukacyjnych. Dlatego na terenie osiedla Miasteczko Jutrzenki deweloper Aurec Home postanowił utworzyć na parterze jednego z budynków prywatny żłobek Fair Play oraz niepubliczne przedszkole sportowo – językowe. Każdy rodzic wie, że zaufana placówka edukacyjna z profesjonalną kadrą, zlokalizowana tuż obok miejsca zamieszkania to luksus, wygoda i oszczędność czasu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci — komentuje Mariola Żak.

Komfortowe mieszkania

Lokale, w których mieszkają dzieci, powinny być odpowiednio przystosowane do życia rodzinnego, z wystarczającą ilością pomieszczeń i przestrzenią do zabawy i nauki.

– Idealne dla rodzin z dziećmi będą m.in.: mieszkania 3-pokojowe, które można zakupić w korzystnej ofercie „Home&Office” w nowopowstałej części inwestycji Miasteczka Jutrzenki — Dzielnicy Lawendy. Zaletą tej oferty są bardzo duże możliwości aranżacyjne lokali już na etapie budowy. Wszystkie wewnętrzne ściany w mieszkaniu można przesunąć, co pozwala zaplanować przestrzeń do pracy czy miejsca do zabawy i nauki dla najmłodszych członków rodziny. Warto wiedzieć, że większość lokali z inwestycji Miasteczko Jutrzenki spełnia wymogi rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, co oznacza, że młodzi ludzie mogą już teraz kupić pierwsze mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego z niskim oprocentowaniem, obniżonym do 2% przez pierwsze 10 lat – dodaje ekspert Aurec Home.

Osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home
Osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home

Eko osiedle = eko dziecko

Ekologiczne i zrównoważone praktyki projektowania inwestycji mieszkaniowych pozwalają nie tylko chronić środowisko naturalne, a rodzicom zaoszczędzić na rachunkach, ale także pomagają budować ekologiczne nawyki u dzieci od najmłodszych lat. Dlatego świadomi deweloperzy tworzą inwestycje w dogodnych punktach komunikacyjnych, zgodnie z ideą 15-minutowego miasta. Coraz więcej osób rezygnują z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, roweru czy hulajnogi, dlatego dobra lokalizacja i infrastruktura to podstawa, aby mieszkańcy mogli najważniejsze sprawy dnia codziennego załatwić tuż obok miejsca zamieszkania. Co więcej, inwestorzy już na etapie budowy instalują w budynkach elementy oszczędzające energię, m.in.: panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną czy gruntowne wymienniki ciepła. Stosują także odzysk wody deszczowej, a w częściach wspólnych instaluje źródła światła wykorzystujące technologię LED.

Młodzi ludzie planujący założenie rodziny oraz „świeżo upieczeni” rodzice to jedne z najważniejszych grup zakupowych na rynku mieszkaniowym. Dlatego inwestorzy projektują i realizują osiedla przyszłości dostosowane do rodzin z dziećmi, w zgodzie z filozofią zrównoważonego budownictwa, która uwzględnia rozwiązania z obszaru ekologii i well-being. Nowoczesne osiedla zachęcają do aktywnego stylu życia i sprzyjają obcowaniu z przyrodą. Taka przyjazna, zrównoważona przestrzeń do życia już sama w sobie jest wartością dla wszystkich mieszkańców, także tych najmłodszych.

Artykuł powstał we współpracy z patronem portalu Aurec Home

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...