Najdroższa działka świata kosztowała równowartość ponad 11 milardów polskich złotych. Mowa o kawalku ziemi w Hong Kongu. Na rekordowej działce wieżowiec zaprojektuje biuro Zaha Hadid Architects.
Aż pięć stolic z pierwszej dziesiątki zestawienia najdroższych miast pod względem kosztów zakupu mieszkania znajduje się w Azji. Kolejny już rok pierwsze miejsce zajął Hongkong, w którym średnia cena takiej nieruchomości wynosi ponad 1,2 mln USD. Warto też zwrócić uwagę na badania agencji analitycznej Emporis „Skyline Ranking”. Dotyczą one najwyższych budynków na świecie oraz ich rozmieszczenia. Objęły 700 tys. budynków na świecie. W przedstawionym raporcie, każdy objęty badaniem wieżowiec otrzymywał odpowiednią liczbę punktów, a później zliczano je łącznie dla każdego miasta oddzielnie. Za 12 do 19 pięter przysługuje jeden punkt, za 20-29 – pięć punktów, a za 100 pięter i więcej aż 600 punktów.
Zgodnie z rankingiem, to Hong Kong, specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej jest najwyższym miastem świata. Drugie miejsce na podium zajął Seul, trzecie Shenzhen, a dopiero czwarty jest Nowy Jork. Widać więc, że wyraźnie miasto to bije wszelakie rekordy.
Wieżowiec na najdroższej działce
Brytyjskie studio architektoniczne Zaha Hadid Architects zaprezentowało swój projekt zakręconego w kształcie, szklanego, 36-piętrowego wieżowca, który zostanie zbudowany w Hongkongu przy Murray Road 2. Wieżowiec stanie więc w centralnej dzielnicy biznesowej Hongkongu. Powstanie obok Bank of China Tower przez IM Pei oraz w pobliżu budynku HSBC przez Foster + Partners.
Zastąpi on wielopoziomowy parking, który został zakupiony przez dewelopera Henderson Land za 23,3 miliarda HKD (3 miliardy dolarów) w 2017 roku. Według wielu serwisów informacyjnych jest najdroższą działką na świecie.
Wieżowiec Zaha Hadid Architects będzie miał szklaną fasadę wykonaną z szeregu zakrzywionych segmentów, które uniosą się, tworząc dwa zestawy balkonów na świeżym powietrzu wypełnionych drzewami. Bezpośrednio pod wyższym balkonem, który znajduje się na około dwóch trzecich wysokości wieżowca, odwiedzać będzie można podniebny ogród. W tej przestrzeni znajdzie się również bieżnia.
Na szczycie wieżowca inwestor umieści zamkniętą salę bankietową, z której rozpościera się widok na miasto. Według pracowni bryła budynku została oparta na kształcie pąka rośliny Bauhinia. Roślina ta wcześniej była uprawiana w pobliżu tego miejsca i jest kwiatem znajdującym się w centrum flagi miasta.
źródło: Dezeen