0.9 C
Warszawa
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaNEWSMerdeka 118. Drugi najwyższy wieżowiec na świecie osiągnął wysokość docelową.

Merdeka 118. Drugi najwyższy wieżowiec na świecie osiągnął wysokość docelową.

Wieżowiec Burj Khalifa zyskał nowe towarzystwo na podium. Budowany od kilku lat w Malezji, wieżowiec Merdeka 118 osiągnął wysokość docelową – 678.9 metrów. Stał się w ten sposób drugim najwyższym wieżowcem na świecie. Zdeklasował jednocześnie mierzący 632 metry Shanghai Tower, a z podium zupełnie wypadł 601-metrowy Abradż al-Bajt.

Merdeka 118 - wizualizacja
Merdeka 118 – wizualizacja, fot. materiały prasowe

Zlokalizowany w centrum Kuala Lumpur, 118-piętrowy megawysoki drapacz chmur osiągnął pełną wysokość po dokończeniu spiczastej iglicy na jego szczycie. Tytuł najwyższego budynku na świecie należy jednak bez zmian do Burdż Chalifa w Dubaju.

Studio Fender Katsalidis rozpoczęło budowę Merdeki 118 w 2016 r. w miejscu z widokiem na stadion Merdeka. Czyli historycznie istotny obiekt zbudowany z okazji ogłoszenia przez Malezję niepodległości w 1957 r. Budowę wykonawca ma całkowicie ukończyć pod koniec 2022 roku.

„Czujemy się niesamowicie dumni, że przyczyniliśmy się do powstania tego budynku i jego bogactwa społeczności, które wzbogacają jedno z najważniejszych kulturowo miejsc w Malezji” – powiedział współzałożyciel Fender Katsalidis, Karl Fender. „Przede wszystkim naszym priorytetem było poszanowanie tego miejsca i wykorzystanie każdej okazji do stworzenia wieży, która wzbogaciła energię społeczną i tkankę kulturową miasta”.

Merdeka 118 - wizualizacja nocą
Merdeka 118 – wizualizacja nocą, fot. materiały prasowe

Merdeka 118 – więcej niż tylko wieżowiec

Radę ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich sklasyfikowała mierzący 678,9 metrów drapacz chmur  jako megawysoki. Posiada fasetowaną fasadę złożoną z trójkątnych szklanych płaszczyzn. Według pracowni Fendera Katsalidisa są one wzorowane na strukturach znalezionych w malezyjskiej sztuce i rzemiośle.

Wewnątrz budynek zajmuje ponad 288 000 mkw. powierzchni użytkowej i ponad 158 000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Oprócz biur w superwysokim drapaczu chmur znajdą się również różne obiekty hotelarskie, handlowe i mieszkalne. Wszytsko po to, aby obiekt miał szansę stać się głównym celem turystycznym. Wśród obiektów użyteczności publicznej znajdzie się hotel i taras widokowy o podwójnej wysokości, który ma być najwyższym w Azji Południowo-Wschodniej.

Kompleks Merdeka 118 jest uzupełniony o 1,6-hektarowy rekreacyjny park wodny u swojej podstawy, zaprojektowany przez bostońskiego architekta krajobrazu Sasaki. Ten krajobraz jest wolny od samochodów, a projektanci przenzaczyli go dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.

„Ten budynek i otaczający go obszar dodał aspirującego poczucia nowego miejsca do tożsamości miasta, a jednocześnie umożliwił bardzo potrzebną znaczną poprawę infrastruktury dla pieszych i ruchu drogowego na tym obszarze” – dodał Fender.

Merdeka 118 - wizualizacja
Merdeka 118 – wizualizacja, fot. materiały prasowe

 

źródło: deezen.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...