Wieżowiec Burj Khalifa zyskał nowe towarzystwo na podium. Budowany od kilku lat w Malezji, wieżowiec Merdeka 118 osiągnął wysokość docelową – 678.9 metrów. Stał się w ten sposób drugim najwyższym wieżowcem na świecie. Zdeklasował jednocześnie mierzący 632 metry Shanghai Tower, a z podium zupełnie wypadł 601-metrowy Abradż al-Bajt.
Zlokalizowany w centrum Kuala Lumpur, 118-piętrowy megawysoki drapacz chmur osiągnął pełną wysokość po dokończeniu spiczastej iglicy na jego szczycie. Tytuł najwyższego budynku na świecie należy jednak bez zmian do Burdż Chalifa w Dubaju.
Studio Fender Katsalidis rozpoczęło budowę Merdeki 118 w 2016 r. w miejscu z widokiem na stadion Merdeka. Czyli historycznie istotny obiekt zbudowany z okazji ogłoszenia przez Malezję niepodległości w 1957 r. Budowę wykonawca ma całkowicie ukończyć pod koniec 2022 roku.
„Czujemy się niesamowicie dumni, że przyczyniliśmy się do powstania tego budynku i jego bogactwa społeczności, które wzbogacają jedno z najważniejszych kulturowo miejsc w Malezji” – powiedział współzałożyciel Fender Katsalidis, Karl Fender. „Przede wszystkim naszym priorytetem było poszanowanie tego miejsca i wykorzystanie każdej okazji do stworzenia wieży, która wzbogaciła energię społeczną i tkankę kulturową miasta”.
Merdeka 118 – więcej niż tylko wieżowiec
Radę ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich sklasyfikowała mierzący 678,9 metrów drapacz chmur jako megawysoki. Posiada fasetowaną fasadę złożoną z trójkątnych szklanych płaszczyzn. Według pracowni Fendera Katsalidisa są one wzorowane na strukturach znalezionych w malezyjskiej sztuce i rzemiośle.
Wewnątrz budynek zajmuje ponad 288 000 mkw. powierzchni użytkowej i ponad 158 000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Oprócz biur w superwysokim drapaczu chmur znajdą się również różne obiekty hotelarskie, handlowe i mieszkalne. Wszytsko po to, aby obiekt miał szansę stać się głównym celem turystycznym. Wśród obiektów użyteczności publicznej znajdzie się hotel i taras widokowy o podwójnej wysokości, który ma być najwyższym w Azji Południowo-Wschodniej.
Kompleks Merdeka 118 jest uzupełniony o 1,6-hektarowy rekreacyjny park wodny u swojej podstawy, zaprojektowany przez bostońskiego architekta krajobrazu Sasaki. Ten krajobraz jest wolny od samochodów, a projektanci przenzaczyli go dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.
„Ten budynek i otaczający go obszar dodał aspirującego poczucia nowego miejsca do tożsamości miasta, a jednocześnie umożliwił bardzo potrzebną znaczną poprawę infrastruktury dla pieszych i ruchu drogowego na tym obszarze” – dodał Fender.
źródło: deezen.com