0.4 C
Warszawa
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNEWSŁódź. Nowy zielony wieżowiec w centrum

Łódź. Nowy zielony wieżowiec w centrum

Dotychczas najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi to dwa wieżowce ze Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, modernistycznego kompleksu z 1982 roku, zlokalizowane przy ulicach Piotrkowskiej 182 i Piłsudskiego 7. Oba wznoszą się na 78 metrów. Wkrótce dołączy do nich nowy mieszkalny wieżowiec przy alei Mickiewicza 15, zaprojektowany przez Design Lab Group – lokalną pracownię architektoniczną.

Nowa brama miasta Łodzi
Nowa brama miasta Łodzi, fot. Design Lab Group | A&A

Aleja Adama Mickiewicza, jedna z głównych dróg w Łodzi, jest miejscem wielu istotnych budynków. Przy skrzyżowaniu z aleją Tadeusza Kościuszki znajduje się Hi Piotrkowska, najwyższy biurowiec w mieście, mierzący 84 metry. W przyszłości, po przeciwnej stronie „stajni jednorożców”, powstanie nowy wieżowiec mieszkalny zaprojektowany przez Design Lab Group. Inwestorem jest firma A&A.

Nowa brama miasta

Planowany budynek przy alei Mickiewicza 15 zyskał już miano „nowej bramy miasta”. Będzie stanowić wizualny kontrapunkt dla Hi Piotrkowskiej, która obecnie dominuje w tej okolicy. Architekci musieli jednak uwzględnić historyczną kamienicę Enderów, zlokalizowaną na tej samej działce. Zaprojektowana przez Pawła Lewego kamienica, pełniąca wcześniej funkcję Domu Literatów, jest ważnym zabytkiem łódzkiego modernizmu.

Łódź. Nowy zielony wieżowiec w centrum przy al. Adama Mickiewicza 15
Łódź. Nowy zielony wieżowiec w centrum przy al. Adama Mickiewicza 15 , fot. Design Lab Group | A&A

Łódź. Wieżowiec na zielono

22 lipca Design Lab Group zaprezentowało projekt wieżowca przy alei Mickiewicza 15a, który będzie miał 78 metrów wysokości i 23 kondygnacje. Budynek zaoferuje 7500 m² powierzchni mieszkaniowej oraz 1500 m² przestrzeni usługowej. Elewacja będzie miała ciemnozielony kolor, nawiązując do tradycyjnej architektury Łodzi.

Konstrukcja wieżowca będzie podzielona na trzy strefy. Dolna część, obejmująca pięć pierwszych pięter, będzie harmonizować z sąsiadującym Domem Literatów. Nawiązania do istniejącej architektury pojawią się także w zaokrąglonych kształtach narożnej elewacji. Środkowa część budynku będzie jednokondygnacyjną „strefą buforową”, oddzielającą dolną historyzującą część od górnej, wysokościowej. W tej strefie znajdą się przestrzenie wspólne dla mieszkańców. Górna część budynku, składająca się z 14 kondygnacji, będzie stopniowo opadać w kierunku południowym, tworząc harmonijną całość z Hi Piotrkowską i budynkiem ŚDM-u przy Piotrkowskiej 185. Na szczycie powstanie taras z roślinnością.

Trybem lex deweloper

Inwestycja będzie realizowana w ramach specustawy mieszkaniowej, znanej jako lex deweloper. Oprócz budowy nowego budynku, inwestor zobowiązał się do uporządkowania otoczenia byłego Domu Literatów przy alei Mickiewicza.

Nowy wieżowiec zastąpi obecne parkingi, paczkomaty i kioski, tworząc atrakcyjną przestrzeń publiczną z usługami, zielenią i małą architekturą. Ostateczny kształt projektu zależy jednak od decyzji Rady Miejskiej w Łodzi oraz urzędu konserwatorskiego, które zapadną w najbliższych miesiącach. Choć projekt harmonizuje z otoczeniem, jego nietypowa elewacja oraz brak nawiązań formalnych do Hi Piotrkowskiej mogą budzić pewne kontrowersje.

źródło: architekturaibiznes.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...