11 C
Warszawa
wtorek, 22 października, 2024
Strona głównaNEWSJak mieszka się w wieżowcu?

Jak mieszka się w wieżowcu?

Wieżowce jeszcze do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z wysokimi blokami z wielkiej płyty. Ich mieszkańcy borykali się często z szeregiem problemów. Zabudowa tego typu bywała podniszczona, zsypy stawały się źródłem nieprzyjemnego zapachu. W wieżowcach często pojawiały się insekty, a windy ulegały częstym awariom. Choć w Polsce wciąż jest sporo wysokich budynków mieszkalnych w kiepskim stanie technicznym, dawny obraz zaniedbanego wieżowca odchodzi powoli do lamusa. Jak współcześnie żyje się w tego typu nieruchomościach? Jak mieszka się w wieżowcu?

Jak mieszka się w wieżowcu?
Jak mieszka się w wieżowcu? fot. materiały prasowe

Stary wieżowiec czy nowoczesny apartamentowiec?

Jednym z najsłynniejszych polskich wieżowców jest apartamentowiec przy Złotej 44 na warszawskim Śródmieściu. Przeczy on wszelkim stereotypom dotyczącym tego typu zabudowy mieszkalnej. Nieruchomość jest bardzo nowoczesna i wykończona w wysokim standardzie. Każdy z mieszkańców tego wieżowca ma własną kartę magnetyczną umożliwiającą wjazd tylko na piętro, na którym znajduje się jego lokum. Do dyspozycji osób zajmujących mieszkania przy Złotej 44 pozostaje między innymi strefa SPA, siłownia czy piwniczka z winami.

Choć nie wszystkie nowoczesne wieżowce zapewniają mieszkańcom taki standard jak Złota 44, autorzy projektów budowlanych starają się dziś wyciągnąć z idei tworzenia wysokościowców to, co najlepsze. W dzielnicy Południe we Wrocławiu znajduje się neomodernistyczny wieżowiec Sky Tower z wygodnymi i przestronnymi apartamentami. Z jego okien rozciąga się piękna panorama na miasto. Mieszkań w okolicy warto poszukać na tej stronie. Mieszkanie na takiej wysokości niesie za sobą szereg nieoczywistych korzyści.

W mieszkaniach na wyższych piętrach nie słychać ruchu ulicznego, lokatorom nie dokucza też smog. Nowoczesne windy pozwalają na szybkie dotarcie do swojego lokum bez konieczności wspinania się po schodach.

Wieżowce z czasów Gierka, których zadaniem było pomieszczenie jak największej liczby osób to już przeszłość. Obecnie zarówno lokatorzy, jak i architekci wiedzą, że tego typu zabudowa może wyglądać zupełnie inaczej. Nowoczesna zabudowa wysokościowa zapewnia mieszkańcom wygodę i jedyne w swoim rodzaju widoki z okien. Doskonałym przykładem nowego podejścia do wysokiej zabudowy mieszkalnej są wieżowce Sea Tower w Śródmieściu Gdyni. Oferty sprzedaży mieszkań z tej dzielnicy znajdziemy tutaj. Ich nowoczesny projekt pozwala wygodnie połączyć zabudowę mieszkalną z lokalami użytkowymi. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z infrastruktury miejskiej tuż przy swoich lokalach mieszkalnych.

Wady i zalety współczesnych wieżowców

Prócz zapierających dech w piersiach widoków współczesne wieżowce to mieszkania o doskonałym oświetleniu. Okna panoramiczne i przeszklenia sprawiają, że naturalne światło dociera do każdego skrawka naszego lokum, nie pozbawiając nas przy tym prywatności. Wielopiętrowe budynki są przy tym wyposażone w okna o odpowiednich parametrach dzięki czemu, zabudowa tego typu jest energooszczędna. Stosuje się w nich także technologie ograniczające wpływ promieniowania UV na wnętrza.

To mit, że duże przeszklenia zmniejszają bezpieczeństwo mieszkańców. Okna antywłamaniowe to dziś standard w nowoczesnych budynkach wielopiętrowych.

Sporą wadą współczesnej zabudowy wysokościowej jest fakt, że ceny mieszkań są w niej wysokie. Lokale w nowoczesnych wieżowcach najczęściej są urządzone w wysokim standardzie i zapewniają mieszkańcom szereg udogodnień. Zwykle nie są one dostępne w mieszkaniach w standardowej zabudowie wielorodzinnej. Należą do nich między innymi ochrona obiektu, usługi sprzątania mieszkań czy bogato wyposażone części wspólne. Za dostęp do strefy SPA czy prywatnej siłowni trzeba dopłacić.

Zmorą mieszkańców wieżowców starego typu był brak prywatności. W zatłoczonych budynkach wszystko było słychać, co sprawiało wrażenie, że sąsiedzi żyją z nami niemal w jednym mieszkaniu. Obecnie zabudowa wielopiętrowa tworzona jest z materiałów o odpowiedniej szczelności akustycznej i problem ten właściwie nie istnieje. Co więcej, w luksusowych wieżowcach bardzo dba się o prywatność lokatorów. Świetnym przykładem jest tu Złota 44, gdzie mieszkańcy mogą dojechać windą tylko na swoje piętro. Jest to zorganizowane w ten sposób właśnie po to, by każda z osób zajmujących mieszkanie mogła cieszyć się ciszą i spokojem.

Ponieważ nowoczesne wieżowce powstają zwykle w centrum dużych miast, istnieje obawa, że stworzy to problem z miejscami parkingowymi. Lokalizacja w centrum jest zwykle sporym atutem, ponieważ zapewnia dostęp do bogatej infrastruktury miejskiej. W dużych miastach często pojawia się kłopot z odpowiednią przestrzenią parkingową. Aby tego uniknąć, projektanci tworzą podziemne parkingi dostępne tylko dla mieszkańców wieżowca. Dzięki temu lokatorzy mają pewność, że ich miejsce nie zostanie zajęte, a samochód dodatkowo będzie bezpieczny.

Jak wspominaliśmy, mieszkanie w wysokim apartamentowcu nie jest dziś zarezerwowane tylko dla aktywnych młodych osób. Z udogodnień tego typu zabudowy coraz częściej korzystają seniorzy, dla których obecność szybkich wind jest sporym atutem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...