1.1 C
Warszawa
piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAPięć placów Browarów Warszawskich

Pięć placów Browarów Warszawskich

Chwila oddechu między spotkaniami na ławeczce Bramy Browarów, kraftowe piwo z koleżankami na Rynku Warzelni. Zabawa w chowanego między dębami i czereśniami w Ogrodzie Centralnym, a następnie lody na Dziedzińcu Laboratorium lub Placu Śniadaniowym. Już niedługo Browary Warszawskie zaproszą warszawiaków na pięć, nowych miejskich placów.

Browary Warszawskie już niedługo otworzą dla mieszkańców stolicy fragment warszawskiej Woli: kwartał ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej. Zaawansowane prace wykończeniowe prowadzone są w biurowcu Biura przy Warzelni. Wykończenia trwają również w ekskluzywnym budynku Apartamentów przy Warzelni oraz budynku mieszkań na wynajem Resi4Rent. Trwa rewitalizacja XIX-wiecznej Warzelni, w której znajdzie się restauracja Roberta Lewandowskiego, piwnic Leżakowni, które przyciągną tu smakoszy piwa oraz znakomitego jedzenia, a także niewielkiego budynku dawnego Laboratorium. Deweloper projektu – Echo Investment – zadba również o jakość przestrzeni publicznej. Dwa z pięciu planowanych placów miejskich są już gotowe. To plac Brama Browarów przed budynkiem Biur przy Bramie od ul. Grzybowskiej oraz ukryty w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych Plac Śniadaniowy. W planach ma również stworzenie pierwszego w Warszawie woonerfu, ulicy na której pierwszeństwo przed samochodami mają piesi i rowerzyści, a także trzech największych i najbardziej atrakcyjnych placów, które znajdą się wewnątrz projektu.
Jeden z pięciu placów
Browary Warszawskie

Od początku naszym założeniem było, że najważniejsze rzeczy w Browarach Warszawskich będą się działy pomiędzy budynkami: na skwerach, placach, w restauracjach i na ulicach. Dlatego tak wiele wysiłku wkładamy w przestrzeń publiczną, która musi zapraszać do przebywania w niej, a także wyznaczać standardy dobrego projektowania miasta przyjaznego dla człowieka. Czujemy się współodpowiedzialni za to, jak rozwija się Warszawa i jakie wyzwania stoją przed współtwórcami przestrzeni społecznych. – Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie

Wola z nowym rynkiem

Największym placem Browarów Warszawskich będzie Rynek Warzelni, w którego sercu znajdują się XIX-wieczna Warzelnia oraz budynek Apartamentów przy Warzelni. Jedną trzecią jego powierzchni zazieleni miejski lasek brzozowy. Na rynku zaprojektowana jest fontanna, której strumienie wody odwzorują układ łukowych sklepień Leżakowni. W tym miejscu rozpocznie swój bieg „rurociąg”. Jest to kortenowa instalacja użytkowo-artystyczna, która oplecie rynek oraz woonerf Haberbuscha i Schielego, nawiązując do dawnej produkcji piwa. Rurociąg posłuży do prezentowania plenerowych wystaw, zawieszenia ławek czy nastrojowego oświetlenia.  Rynek Warzelni  będzie też miejscem lokalnych wydarzeń, kina plenerowego, pokazów iluminacji czy wspólnego kibicowania, czemu sprzyja bliskość sportsbaru Roberta Lewandowskiego. Szukający spokoju mogą się przenieść na sąsiadujący plac – Dziedziniec Laboratorium, który pokryje kwietna łąka, brzozy oraz krzewy.

Zielone Browary

Najbardziej zielonym miejscem Browarów Warszawskich będzie Ogród Centralny, położony nad Leżakownią. Echo Investment posadzi tu około 60 drzew i krzewów – m.in. czereśnię ptasią, dęby błotne oraz krzewy soliterowe. Całość dopełni łąka kwietna z mieszanką bylin i traw ozdobnych.

Bardzo zależało nam, by w centrum Browarów Warszawskich znalazła się duża, zupełnie zielona przestrzeń, gdzie można posiedzieć na ławce lub poleżeć na trawie wśród drzew, krzewów i kwiatów. Brak takich miejsc staje się dla wielu miast coraz większym problemem, dlatego ma tych kilku miejskich placach, wypełniających przestrzeń między budynkami skumulowaliśmy jak najwięcej roślinności. Nasi projektanci zadbali o różnorodność gatunkową, aby przyciągać tu także owady i żyjątka, które zapewniają odpowiedni bilans miejskiej bioróżnorodności. Co więcej, m.in. na Placu przy Bramie przygotowaliśmy dla nich specjalne budki, tzw. „hotele dla owadów”, w których będą mogły zamieszkać, np. pszczoły. – Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie

OGRÓD CENTRALNY.jpg
Przy wejściu do Leżakowni, poniżej Ogrodu Centralnego, powstanie Plac Dolny, który wprowadzi gości pod zabytkowe kolebki zamienione na halę jedzeniową. Już od placu kusić będą smaki i zapachy najlepszej autorskiej kuchni z całego świata. Ponadto znajdzie się tu kraftowy browar odtwarzający receptury dawnego browaru Haberbuscha i Schielego. Pod dorodnym, rozłożystym platanem staną leżaki, parasole i barowe stoliki. Choć Plac Dolny będzie schowany, to można się do niego dostać aż czterema wejściami.

Browary w cieniu

Na całym terenie Browarów Warszawskich, który ma blisko 4,5 ha, wsadzonych zostanie ponad 230 dużych drzew. Dendrolodzy zarekomendowali gatunki, które dobrze czują się w miejskich warunkach. Należą do nich na przykład dęby błotne, brzozy pożyteczne, graby pospolite, wiśnie jednońskie, czereśnie ptasie, a także platan i ambrowiec amerykański. Tereny zielone – drzewa, trawniki, łąki, skwerki z trawami i bylinami oraz zielone dachy niektórych budynków – zajmą łącznie blisko 1,8 ha.
Browary Warszawskie będą gotowe do odwiedzenia już pod koniec 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...