ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował koncepcję tarasu widokowego, wieńczącego najwyższy budynek mieszkalny na Górnym Śląsku. 35-piętrowy drapacz chmur o wysokości ponad 128 metrów powstaje przy ul. Olimpijskiej, w ścisłym centrum Katowic. Taras na ATAL Olimpijska, podzielony na trzy funkcjonalne strefy, został zaprojektowany w designerskim stylu, w sposób, jak najlepiej wykorzystujący walory tej wyjątkowej przestrzeni. Zakończenie prac planowane jest na III kwartał tego roku.

Unikalność flagowego wieżowca ATAL wynika między innymi z jego skali i topowej lokalizacji, lecz wyróżnia się on również pod względem udogodnień i spektakularnych widoków, jakich nie oferuje żaden inny budynek mieszkalny w regionie – podkreśla Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL.
Z położonego nad ostatnią kondygnacją punktu widokowego, wrażenia wizualne oraz sposób odczuwania przestrzeni są zupełnie inne. Ta niecodzienna perspektywa widzenia miasta podkreśla jego nieuchwytne z poziomu ulicy cechy – uporządkowanie, geometryczność i harmonię.
Znakomita widoczność ze szczytu wysokościowca to także efekt jego usytuowania na wzniesieniu. Po ukończeniu katowicki skyscraper osiągnie w najwyższym punkcie rzędną 411,16 m n.p.m., co uplasuje go pod tym względem na pierwszym miejscu w regionie.
Zgodnie z zamysłem projektantek z własnej pracowni ATAL, taras będzie podzielony na trzy strefy:
1) pracy i spotkań; 2) odpoczynku i relaksu; oraz 3) punktu obserwacyjno-widokowego. Celowo wprowadzone do projektu przeszklenia pozwolą na odpowiednie kadrowanie widoków, wyeksponowanie otwartej przestrzeni nieba oraz podkreślenie jej we wnętrzu lustrzanym sufitem, symbolizującym głębię, wysokość i dal. Mieszkańcy i ich goście znajdą na tarasie idealne warunki do odpoczynku. Choć to centrum aglomeracji, na tak znacznej wysokości nieodczuwalne dla nich będą miejski tłum i gwar.
Wnętrze tarasu zostało zaprojektowane z taką samą dbałością, jak luksusowy apartament. Zastosowano naturalne materiały, które harmonijnie łączą się z otoczeniem i nie konkurują z widokiem, lecz współgrają z niebem i panoramą miasta. Drewno, kamień, szkło i naturalne tkaniny tworzą spójną, stonowaną paletę – tłumaczą Magdalena Kornaga i Weronika Smaga, projektantki ATAL.
Również meble oraz inne elementy wystroju dobrano z myślą o funkcji i estetyce miejsca. Lampy, designerskie krzesła i sofy o wyraźnych, ale prostych, miękkich liniach, nie tylko zapewnią komfort, lecz także będą wizualnym dopełnieniem całości. Część z nich to dzieła uznanych projektantów. Na ścianach i w detalach obecna będzie prawdziwa sztuka – oryginalne prace współczesnych artystów. Dzięki temu taras będzie nie tylko miejscem wypoczynku, ale też przestrzenią kultury, inspiracji i spotkań.
Budowa wieżowca rozpoczęła się w grudniu 2021 r. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe na poszczególnych piętrach i tarasie. Zaprojektowane rozwiązania są zgodne z najnowszymi trendami architektonicznymi i urbanistycznymi. Są to m.in.: fasada aluminiowa z dużymi przeszkleniami, elewacja wentylowana, balustrady ze szklanym wypełnieniem. Do budowy użyto nowoczesnych materiałów wysokiej klasy, w tym m.in.: elewacyjnych płyt kompozytowych oraz dekoracyjnego tynku odpornego na proces starzenia. Wykończenie posadzek loggi zaprojektowano w postaci płyt ceramicznych bez użycia kleju.
Cały zespół ATAL Olimpijska łącznie obejmuje 710 mieszkań i 17 lokali użytkowych w trzech budynkach. Oprócz 35-piętrowego (oznaczenie B), dwa pozostałe (A i C) będą mieć po 17 pięter.