1 C
Warszawa
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNEWSArtystyczny recykling, czyli wystawa “Ślad” na placu Europejskim

Artystyczny recykling, czyli wystawa “Ślad” na placu Europejskim

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Tym razem zobaczymy prace wykonane z… odpadków, czyli mówiąc wprost – ze śmieci. Artystki Patka Smirnow i Karina Królak od lat udowadniają, że z papieru, plastiku i tym podobnych materiałów można wykonać zachwycające kompozycje. Otwarcie wystawy „Ślad” już 17 września.

Tematyka ekologii i zrównoważonego rozwoju na dobre zadomowiła się w dyskursie publicznym i świadomości osób, którym leży na sercu los naszej planety. Do tej grupy z pewnością należą Patka Smirnow i Karina Królak, które od ponad dziewięciu lat prowadzą warsztaty zero waste, wykłady i spotkania edukacyjne poświęcone tej tematyce. Nie poprzestają jednak na tym, wykorzystując odpady w swojej działalności artystycznej.

Ekologia wystawy

Kontrowersyjny materiał, jakim są śmieci, czyli to, co wyrzucając usuwamy z własnej świadomości, my traktujemy jak substancję twórczą. Leżące wszędzie niechciane przedmioty mają w sobie ogromny potencjał. Kolorowe skrawki plastiku, papieru i gumy są dla nas punktem wyjścia w procesie twórczym oraz nieustającą inspiracją. W trakcie wystawy na placu Europejskim pokazujemy wykonane z nich prace – mówią Patka Smirnow i Karina Królak. 

Wystawa „Ślad” jest osobistą podróżą kobiet tworzących wspólnie już prawie 10 lat. Ich codzienność to dni, tygodnie i miesiące wypełnione ręczną, rzemieślniczą pracą. Projektowanie jest dla nich świadomym wyborem i naturalnym procesem wynikającym z potrzeby tworzenia. Artystki wykorzystują proste techniki wymagające cierpliwości i czasu po to, by w rezultacie uzyskać niespotykany efekt. W swojej twórczości mierzą się ze śladem współczesnego pokolenia, jakim są odpady. Smirnow i Królak tworzą swoje prace kierując się etycznymi priorytetami. Odważnie łączą materiały, sięgają po nietypowe formy i duże formaty, zaskakują wysokim poziomem estetycznym swoich prac.

Ekspozycja częścią RE4REST

Otwarcie wystawy „Ślad” na placu Europejskim odbędzie się  17 września o godzinie 19.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 listopada.

Na wystawie zostaną pokazane prace będące częścią projektu RE4REST wykonanego z ponad 10 tys. zebranych w Warszawie plastikowych butelek, które zostały zamienione w egzotyczną roślinność. RE4REST był prezentowany w Polsce, Holandii, we Francji i w Japonii.

W ramach innego swojego projektu artystycznego – BAZURy – artystki stworzyły z odpadów papierowych ręcznie plecione, niepowtarzalne lampy. Projekt został doceniony m. in. przez Instytut Designu w Kielcach.

W ostatnim czasie duet artystyczny wziął na warsztat słomki. Ze 150 tys. tego typu odpadów powstało 14 potężnych lampionów. Projekt nawiązuje do polskiej sztuki ludowej, która dla Smirnow i Królak jest ważnym źródłem inspiracji. Lampiony były prezentowane w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska.

O Art Walk

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.

„Ślad”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Wystawa czynna: od 17 września do 29 listopada 2019

Autorki: Patka Smirnow i Karina Królak – uznane artystki od wielu lat związane z warszawską Pragą, gdzie mają swoją pracownię. Tu stworzyły Stowarzyszenie Inżynierska 3 skupiające i wspierające artystów oraz lokalną społeczność. Ich projekty były prezentowane i nagradzane na całym świecie.

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/359908794931063/

https://www.facebook.com/re4rest/

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.

Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 28 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 10 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni ponad 330 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne i kulturalne dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...