0.8 C
Warszawa
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaNEWSGhelamco sprzedało Warsaw UNIT

Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT

Ghelamco, czołowy deweloper na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, sprzedało swoją flagową inwestycję w centrum Warszawy – wieżowiec Warsaw UNIT przy rondzie Daszyńskiego. Nabyła go szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.

Rondo Daszyńskiego i Warsaw UNIT
Rondo Daszyńskiego i Warsaw UNIT, fot. materiały prasowe

Eastnine i Ghelamco poinformowały we wtorek o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży położonego w centrum Warszawy wieżowca Warsaw UNIT o wartości 280 mln euro, czyli ponad 1,2 miliarda złotych. To rekordowa transakcja na rynku biurowym w 2024 roku nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Liczący 202 m wysokości i prawie 60 tys. mkw. powierzchni najmu biurowiec należy do najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tej klasy na kontynencie. Budynek jest w pełni skomercjalizowany, a do jego największych najemców należą: Warta, Moderna, CBRE, Stryker, Amazon, OmniOffice i Imperial Tabacco.

Powiew optymizmu

Warsaw UNIT wyznacza najwyższe standardy na polskim i europejskim rynku biurowym. To ikona biznesowego centrum stolicy, która pod względem jakości środowiska pracy i zrównoważonych rozwiązań nie tylko nie ustępuje najlepszym zachodnioeuropejskim realizacjom, ale pod wieloma względami je przewyższa. Bardzo nas cieszy, że docenili to nasi partnerzy z Eastnine, dla których te aspekty są bardzo ważne przy budowie portfela nieruchomości. Gratulujemy wyboru i jesteśmy przekonani, że Warsaw UNIT trafił we właściwe ręce, dzięki czemu pozostanie w gronie najlepszych i najbardziej prestiżowych adresów biurowych Warszawy – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Ta transakcja to ważny i optymistyczny sygnał dla całej branży nieruchomości. Inwestorzy wracają na zakupy i nie stronią od inwestycji w perspektywiczne aktywa, spełniające wyśrubowane normy wpisujące się w wymogi ESG. Nabycie budynku w centralnej lokalizacji charakteryzującej się mocnym popytem wśród najemców, ograniczoną podażą nowych projektów i perspektywą wzrostu czynszów to bezpieczna długoterminowa inwestycja  – mówi Rafał Gierczak, członek zarządu, dyrektor działu zarządzania aktywami w Ghelamco Poland.

Eastnine to szwedzka spółka notowana na Nasdaq Stockholm Mid Cap, Real Estate, która koncentruje się na nowoczesnych, zrównoważonych i wysokodochodowych nieruchomościach biurowych w najlepszych lokalizacjach na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość nabycia tej perełki od Ghelamco. Warsaw UNIT to ikoniczny budynek, który reprezentuje wszystko, czego szukamy w inwestycjach. Tętniąca życiem lokalizacja, najwyższe standardy ESG i międzynarodowy mix najemców doskonale wpisują się w strategię Eastnine. Dopilnujemy, aby Warsaw UNIT pozostał jednym z najlepszych i najbardziej prestiżowych biurowców w mieście – mówi Kestutis Sasnauskas, CEO Eastnine AB.

W transakcji po stronie Ghelamco doradzali: Dentons, Deloitte, MDDP, Rymarz Zdort Maruta i CBRE. Pref-equity partnerem sprzedającego był fundusz Signal Capital. Kupującemu, firmie Eastnine, doradzali: Greenberg Traurig, JLL, Gleeds, Arcadis i Koda.

Ultranowoczesny i energooszczędny Warsaw UNIT

Liczący prawie 60 tys. mkw. powierzchni biurowej na 46 piętrach Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie biurowców w Europie, doskonale odzwierciedlającym strategię ESG firmy Ghelamco. Budynek jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat WELL Core v2 na poziomie Platinium i BREEAM z najwyższą możliwą oceną Outstanding dla wieżowca. Potwierdzeniem jego zrównoważonego charakteru są także WELL Health-Safety Rating, Green Building Standard oraz „Obiekt bez barier”.

O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT, w pełni zasilanego czystą energią, codziennie dba ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom, zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych obiektach wysokościowych. W budynku funkcjonuje też opracowany przez Ghelamco i zespół Signal OS autorski system operacyjny z własną aplikacją, która daje najemcom i zarządcom wiele możliwości, w tym czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami.

Projekt Ghelamco wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura spod kreski Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury PROJEKT i oryginalne rozwiązania, takie jak falująca na wietrze fasada kinetyczna w formie smoczej łuski czy Skyfall Warsaw – niezwykła przestrzeń eventowa wyposażona w pełni przeszklony podniebny taras widokowy z ruchomą platformą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...