15 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021
Strona główna NEWS Rzeszów z kolejnym wieżowcem? Resovia Residence

Rzeszów z kolejnym wieżowcem? Resovia Residence

Biuro projektowe MWM Architekci zaprezentowało koncepcję projektu Resovia Residence. To zespół budynków mieszkalnych, który miałby do 2024 roku wyrosnąć w Rzeszowie. Najwyższy z budynków miałby mieć aż 100 metrów, a całość ponad 600 mieszkań.

Rzeszów, Resovia Residence
Rzeszów, Resovia Residence, fot. mwmarchitekci.pl

Za informacjami przekazywanymi przez architektów, zespół budynków tworzy w projekcie zwarty kwartał intensywnej miejskiej zabudowy. W wyraźnie zaznaczonych pierzejach i otwierających się w kierunku ulic dziedzińcach.

Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne. Rozczłonkowanie brył, nawiązuje do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której budynki pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość. Świadome zastosowanie detalu i drobno wymiarowych elementów pozwala zmniejszyć poczucie skali i nadaje zabudowie przyjazny dla człowieka charakter.

Człowiek poruszający się pieszo ma czas i potrzebę kontemplowania otoczenia, które staje się niemożliwe przy większych prędkościach. W historycznych miastach, zaprojektowanych dla ruchu pieszego i bogatych w architektoniczne detale czujemy się dobrze, a nasze zmysły są stale zaangażowane. Miasta modernistyczne pełne są budynków o wielkich, ubogich w detale płaszczyznach, które ogląda się z daleka, głównie z okien samochodu lub autobusu. Takie przestrzenie odbierane są jednoznacznie jako odpychające i nieprzyjazne.

Rzeszów, Resovia Residence
Rzeszów, Resovia Residence, fot. mwmarchitekci.pl

Rzeszów, Resovia Residence
Rzeszów, Resovia Residence, fot. mwmarchitekci.pl

Ogólnodostępne partery tworzą przyjazną i bezpieczną przestrzeń, sprzyjającą naturalnemu powstawaniu więzi społecznych. Zlokalizowane między budynkami skwery umożliwiają kontakt z zielenią, który jest kluczowy dla komfortu życia mieszkańców. Tworzą też naturalną przestrzeń kontaktu dla lokalnej spółczesności.

Jednak, jak pisze Wyborcza.pl, może nie dojść do realizacji projektu, ze względu na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje tego rodzaju zabudowy.

Całość projektu i koncepcji biuro projektowe zaprezentowało na konferencji.

Źródło: https://www.mwmarchitekci.pl/projekty/resovia-residence/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...